Home
Atletski Savez Bosne I Hercegovine
TRI MEDALJE U PITEŠTIJU
Pitešti (Rumunija), 26. - 27. 07. 2014. godine

Prema očekivanjima, na ovogodišnjem Balkanskom prvenstvu za seniore/ke,  koje je proteklog vikenda održano u Piteštiju (Rumunija), najuspješniji su bili Hamza Alić, Kemal Mešić i Amel Tuka. Hamza se kući vraća sa srebrenom, a Kemal i Amel sa bronzanim medaljiama.
Uz čestitke osvajačima medalja, recimo i to da se naši ostali predstavnici, uključujući i Dejana Mileusnića, koji je bio veliki kandidat za medalju, nisu  posebno istakli. Bili su na nivou svojih prosječnih rezultata, što u pojačanoj konkurenciji na Balkanskom prvenstvu nije bilo dovoljno za neki značajniji plasman. 
Izuzetak je mlada Lamija Pašalić, rođena 1999. godine, koja je uprkos lošem vremenu skočila uvis, za njen uzrast izvanrednih 1.75m i postavila novi državni rekord u kategorijama djevojčica i mlađih juniorki.

Evo svih rezultata i plasmana naših predstavnika:

Seniori

 

 

 

Hamza Alić

Kugla

19.13

2. mjesto

Kemal Mešić

Kugla

18.94

3. mjesto

Amel Tuka

800m

1:50.67

3. mjesto

Osman Junuzović

3000m SC

9:13.01

4. mjesto

Štafeta

4x100m

42.53

5. mjesto

Štafeta

4x400m

3:15.90

5. mjesto

Dušan Babić

1500m

3:50.82

8. mjesto

Dušan Babić

800m

1:52.55

8. mjesto

Dejan Mileusnić

Koplje

66.78

8. mjesto

Samir Hodžić

Vis

1.95

8. mjesto

Rusmir Malkočević

400m pr

55.22

9. mjesto

Mahir Kurtalić

110m pr

15.92

9. mjesto

Borislav Dragoljević

400m

49.49

11. mjesto

Milan Lukač

110m pr

16.91

12. mjesto

Sait Huseinbašić

100m

10.81

13. mjesto

Nikola Brkić

Dalj

6.35

13. mjesto

Sait Huseinbašić

200m

22.66

15. mjesto

Emin Smriko

400m

50.18

14. mjesto

Luka Radoš

200m

23.61

17. mjesto

Luka Radoš

100m

11.18

18. mjesto

 

Seniorke

 

 

 

 

Aleksandra Vidović

 

koplje

 

42.82

 

4. mjesto

Gorana Tešanović

Disk

44.29

7. mjesto

Ivana Macanović

100m

12.53

10. mjesto

Kanita Bilić

400m

58.83

12. mjesto

Tijana Tešanović

400m

1:01.19

15. mjesto

Rahima Zukić

3000m SC

 

DNF

Selma Zrnić

800m

 

DNF

Mladena Petrušić

Sedmoboj

4691

4. mjesto

Nikolija Stanivuković

Sedmoboj

4397

5. mjesto

Stefani Vukajlović

Kladivo

46.37

6. mjesto

Lamija Pašalić

Vis

1.75

7. mjesto

Gorana Cvijetić

110m pr

14.51

7. mjesto

Gorana Tešanović

Kugla

12.94

7. mjesto

Tanja Marković

Dalj

5.84

8. mjesto

Ivana Macanović

200m

25.47

10. mjesto

Kanita Bilić

200m

25.91

13. mjesto


Tabela uspješnosti zemalja učesnica izgledaju ovako:

Prema broju osvojenih medalja

1.

Rumunija

14

12

6

32

2.

Turska

7

7

7

21

3.

Bugarska

7

6

3

16

4.

Grčka

4

5

5

14

5.

Hrvatska

3

4

6

13

6.

Srbija

3

1

3

7

7.

Crna Gora

1

2

0

3

8.

Moldavija

1

1

5

7

9.

Bosna I Hercegovina

0

1

2

3

10.

Gruzija

0

1

0

1

11.

Slovenija

0

0

3

3

Prema zbiru bodova za plasman od 1. do 8. mjesta

1.

Rumunija

328.5

2.

Turska

224

3.

Bugarska

174.5

4.

Grčka

166

5.

Hrvatska

137

6.

Srbija

103

7.

Moldavija

100

8.

Bosna I Hercegovina

61.5

9.

Slovenija

42.5

10.

Crna Gora

22

11.

Albanija

16

12.

Kipar

10

13.

Gruzija

7

14.

Makedonija

5


Kompletne rezultate sa Balkanskog seniorskog prvenstva možete naći u meniju MEĐUNARODNA TAKMIČENJA.

 
NAJBOLJI BH. ATLETIČARI OTPUTOVALI ZA PITEŠTI

Sarajevo, 24. 07. 2014. godine

Seniorska reprezentacija BiH otputovala je za Pitešti (Rumunija), gdje će se ovog vikenda održati Balkansko prvenstvo za seniore i seniorke.

Odlukom selektora, 15 seniora i 13 seniorki imaće mogućnost da na ovom izuzetno kvalitetnom takmičenju, u konkurenciji najboljih atletičara i atletičarki iz 15 zemalja, pokažu svoje kvalitete i spremnost da se ravnopravno nose sa  konkurentima iz regije.

Ovo je posebna prilika za četvoricu naših najboljih atletičara, Hamzu Alića, Kemala Mešića, Dejana Mileusnića i Amela Tuku, koji su već ispunili norme za predstojeće Evropsko prvenstvo za seniore/ke, da provjere  formu pred ovo najvažnije atletsko takmičenje u ovoj godini, koje će se održati od 12. do 19. avgusta u Cirihu. Njih četvorica imaju ujedno i priliku da rezultatima na nivou njihovih najboljih ostvarenja konkurišu za jednu od novčanih nagrada, koje je je osigurao organizator za 10 najvrijednijih rezultata po IAAF bodovnim tablicama, a koje se kreću od 2.400 EUR za najvrijedniji  do 200 EUR za 10-ti rezultat po vrijednosti.

 
TRI BRONZE U SERRESU

Serres (Grčka), 05. -06. 07. 2014. godine

Proteklog vikenda u grčkom gradu Serres održano je 44. Balkansko juniorsko prvenstvo. Sa ovog takmičenja, na kojem su učestvovali takmičari iz 11 zemalja, naši predstavnici vratili su se kući sa tri bronzane medalje.

Odličja su osvojili Mahir Kurtalić (AK Sloboda Tehnograd, Tuzla) sa rezultatom 14.58 na 110m pr i Nikolija Stanivuković (AK Borac, Banja Luka) u sedmoboju, koja je sa osvojenih 4459 bodova postavila i nove državne rekorde (sa novim kopljem) u kategorijama juniorki i seniorski. Treću bronzu osvojila je muška štafeta na 4x400m sa rezultatom 3:17.55 što je takođe novi državni juniorski rekord, kada su u pitanju reprezentativne štafete.

Iako su balkanska prvenstva, prema novusvojenim propozicijama, prvenstveno pojedinačno takmičenje i dalje se utvrđuje ekipni plasman na osnovu broja osvojenih medalja odnosno zbira bodova, uz napomenu da se boduje samo plasmani do osmog mjesta.

Prema broju osvojenih medalja  naša reprezentacija se plasirala na osmo mjesto, a konačna tabela izgleda ovako:

ZEMLJE

MEDALJE

ZLATO

SREBRO

BRONZA

UKUPNO

GRČKA

16

10

6

32

TURSKA

9

9

8

26

RUMUNIJA

6

12

9

27

KIPAR

4

1

2

7

SRBIJA

2

5

4

11

BUGARSKA

2

2

8

12

CRNA GORA

1

1

0

2

BIH

0

0

3

3

ALBANIJA

0

0

0

0

MOLDAVIJA

0

0

0

0

MAKEDONIJA

0

0

0

0



Prema broju osvojenih bodova naša reprezentacija se plasirala na osmo mjesto, a konačna tabela izgleda ovako:

1. Grčka           323                      7. Kipar                  60

2.Rumunija    245,5                   8. Moldavija          36

3. Turska        271,5                   9. Crna Gora          30

4. Srbija          163,5                   10. Albanija           23,5

5. Bugarska   157                       11. Makedonija     9

6. BIH              80                                                                                                    

                                                                                                                                                         

U tabeli koja slijedi dat je pregled plasmana, rezultata i osvojenih bodova naših predstavnika:

Disciplina

Mjesto

Prezime I Ime

God

Rezultati

Bodovi

 

JUNIORI

 

 

 

 

 

100m

9.

Muratović Hasib

96

11.20 w=0.10

 

 

10.

Brkić Nikola

96

11.23 w=0.10

 

200m

11.

Smriko Emin

95

22.62 w=2.00

 

 

12.

Dragoljević Borislav

95

22.86 w=1.90

 

400m

7.

Dragoljević Borislav

95

49.53

2

 

13.

Avdić Semir

96

50.44

 

800m

4.

Stanišić Bojan

96

1:51.83

5

 

9.

Jovičić Marko

96

1:54.33

 

1500m

4.

Stanišić Bojan

96

3:53.36

5

 

10.

Čuković Stefan

97

4:04.51

 

5000m

6.

Vujić Božidar

96

16:12.11

3

 

100m pr

 

3.

 

Kurtalić Mahir

 

95

 

14.58 w=-1.10

 

6

400m pr

6.

Malkočević Rusmir

96

55.52

3

3000m SC

8.

Mrkanović Belmin

00

10:29.36

1

4x100m

6.

Brkić N.-Dragoljević B.  Radoš L.-Muratović H.

 

43.10

3

 

4x400m

 

3.

 

Malkočević R.-Avdić S.

Smriko E.-Dragoljević

 

 

3:17.54

 

6

Vis

6.

Hodžić Samir

96

1.98

3

Dalj

6.

Brkić Nikola

96

6.97 w=-2.50

3

Troskok

10.

Hodžić Anes

96

13.60 w=3.50

 

 

13.

Vujić Saša

95

13.31 w=0.70

 

Kugla

4.

Skočo Dejan

96

15.98

5

Disk

9.

Imširović Armin

96

42.81

 

 

DQ

Grubiša Vojislav

97

-

 

Kladivo

7.

Vasić Milutin

95

39.88

2

Koplje

8.

Šešić Aleksandar

97

48.82

1

 

 

JUNIORKE

 

 

 

 

 

100m

10.

Graorac Svjetlana

95

12.70 w=-1.60

 

 

12.

Macanović Ivana

97

12.78 w=-2.40

 

200m

9.

Macanović Ivana

97

25.30 w=0.40

 

 

11.

Bilić Kanita

97

25-33 w=-0.50

 

400m

9.

Bilić Kanita

97

58.87

 

800m

9.

Samardžić Valentina

99

2:20.09

 

 

DNF

Gajić Jelena

97

-

 

1500m

8.

Gajić Jelena

97

4:55.26

1

 

9.

Samardžić Valentina

99

4:57.35

 

5000m

5.

Trebovac Anja

00

19:26.98

4

100m pr

10.

Smajlović Enisa

97

15.85 w=-1.40

 

400m pr

9.

Smajlović Enisa

97

66.37

 

3000m SC

9.

Popić Nikolina

96

12:40.90

 

4x100m

5.

Bilić K.-Macanović  I.

Graorac S.-Brkanić E.

 

48.53

4

4x400m

6.

Bilić K.-Macanović  I

Graorac S.-Brkanić E.

 

3:56.49

3

Vis

5.

Pašalić Lamija

99

1.70

4

Dalj

12.

Pozderović Dragana

96

4.46 w=0.40

 

Troskok

7.

Pozderović Dragana

96

10.60 w=1.20

2

Kugla

7.

Salkić Mediha

99

12.01

2

Disko

8.

Salkić Mediha

99

41.56

1

Kladivo

7.

Vukajlović Stefani

96

47.33

2

 

Sedmoboj

 

3.

 

Stanivuković Nikolija

 

97

 

4459

6

 

(16.28 - 1.67 - 7.92 - 26.25 - 5.11 - 30.30 - 2:27.81 )           

 


 

 
BH. REPREZENTACIJA OTPUTOVAlA NA BALKANSKO JUNIORSKO PRVENSTVO

Sarajevo, 03.07. 2014. godine  

Najbolji bh. juniori i juniorke, pod vođstvom selektora Nebojše Matijevića, otputovali su u Serres u Grčkoj, gdje će se predstojećeg vikenda održati Balkansko prvenstvo za ovu starosnu kategoriju.

U timu se nalaze 23 atletičara i 16 atletičarke, koji će u konkurenciji svojih vršnjaka iz 11 zemalja pokušati da ostvare što bolji plasman i postignu što bolje rezultate.

Najviše šansi za dobar plasman ima Bojan Stanišić, član AK Pale i prošlogodišnji prvak Balkana na 1500m u kategoriji mađijh juniora, mada nije isključeno da se još od putnika spiska koji slijedi uključi u borbu za medalje.

JUNIORI                                                   JUNIORKE

1.      MAHIR KURTALIĆ                        ENISA SMAJLOVIĆ

2.      LUKA RADOŠ                                     IVANA MACANOVIĆ

3.      NIKOLA BRKIĆ                                  SVJETLANA GRAORAC                                

4.      HASIB MURATOVIĆ                     KANITA BILIĆ

5.      BORISLAV DRAGOLJEVIĆ          JELENA GAJIĆ

6.      SEMIR AVDIĆ                                SVJETLANA GRAORAC

7.      BOJAN STANIŠIĆ                          JOVANA POPIĆ

8.      MARKO JOVIČIĆ                           ANJA TREBOVAC

9.      STEFAN ĆUKOVIĆ                        TIJANA TEŠANOVIĆ

10.  BOŽIDAR VUJIĆ                            ENA BRKANIĆ

11.  RUSMIR MALKOČEVIĆ               LAMIJA PAŠALIĆ

12.  BELMIN MRKANOVIĆ                NIKOLIJA STANIVUKOVIĆ

13.  EMIN SMRIKO                              DRAGANA POZDEROVIĆ

14.  SAMIR HODŽIĆ                            NATAŠA BOGOVAC

15.  SAŠA VULIĆ                                  MEDIHA SALKIĆ

16.  ANES HODŽIĆ                              STEFANI VUKAJLOVIĆ

17.  ALEKSANDAR NOVAKOVIĆ

18.  DEJAN SKOČO

19.  ARMIN IMŠIROVIĆ

20.  VOISLAV GRUBIŠA

21.  ALEKSANDAR ŠEŠIĆ

22.  HARIS ŠUT

23.  MILUTIN VASIĆ

 
AMEL TUKA POTVRDIO NORMU ZA EP U CIRIHU

Velenje, 01. 07. 2014. godine  

Na 19. Međunarodnom atletskom mitingu, održanom 1. jula u Velenju (Slovenija), jedan od naših najboljih atletičara, Amel Tuka, postigao je izvanredan uspjeh. U jakoj konkurenciji čak 33 atletičara, u trci na 800m, naš Amel je osvojio izvanredno drugo mjesto, iako nije nastupio u najjačoj skupini. Sa rezultatom 1:47.28 Amel je potvrdio normu za Evropsko prvenstvo, koje će se od 12. do 19. avgusta održati u Cirihu i tako se pridružio Hamzi Aliću, Kemalu Mešiću i Dejanu Mileusniću, koji su pravo nastupa na ovom prestižnom takmičenju ostvarili ranije.

Pored Tuke, u trci na 800m nastupio je i Dušan Babić, član AK Banja Luka, koji je sa rezultatom 1:50.53 osvojio 21. mjesto. Interesantno je istaći da je u ovoj trci čak 19 atletičara trčalo ispod 1:50.00, a najbrži je bio Kenijac Sammy Kirongo sa rezultatom 1:46.65.

Inače na ovom izvanredno organizovanom i po kvalitetu učesnika veoma jakom mitingu, najvrijedniji rezultat ostvario je Poljak Pawel Fajdek, koji je bacio kladivo 82.37m što je najbolji rezultat ove godine u svijetu.

 
BIH OSMA NA EVROPSKOM TIMSKOM PRVENSTVU – TREĆA LIGA

Sarajevo, 25. 06. 2014. godine

Seniorska atletska reprezentacija BiH nastupila je proteklog vikenda na Evropskom timskom prvenstvu – Treća liga, održanom u Tbilisiju, glavnom gradu Gruzije.

U konkurenciji 15 reprezentacija, naša je osvojila osmo mjesto, što je nešto slabije od željenog, ali i realno s obzirom da je reprezentacija, zbog nedostatka sredstava, u Tbilisi otputovala u nekompletnom sastavu.  

Konačan poredak timova izgledao je ovako:

  1. Kipar               495
  2. Island              487
  3. Izrael               471.5
  4. Moldavija        446
  5. Azerbejdžan    363
  6. Luksemburg    357
  7. Gruzija             334.5
  8. BiH                  323
  9. Crna Gora       278
  10. Malta               258
  11. Armenija          249.5
  12. Albanija           164
  13. Makedonija     162.5
  14. AASSE*          150
  15. Andora           126

 

* AASSE – Atletska asocijacija malih zemalja Evrope

 

Najveći doprinos ukupnom zbiru bodova za našu reprezentaciju dali su Kemal Mešić (kugla), Amel Tuka (800m) i Rahima Zukić (3000m SC), koji su osvojili prva mjesta u svojim disciplinama i kojima, kao i Osmanu Junzoviću, koji je bio drugi na 3000m SC i Gorani Cvijetić, koja je bila treća na 400m pr, upućujemo posebne čestitke za izvanredan plasman.

Zbog tehničkih problema u obradi, orgnizator je kasnio sa dostavljanjem zvaničnih rezultata, pa smo tek danas u prilici da ih u cjelosti objavimo.

Disciplina

Mjesto

Prezime I Ime

Rezultat

Bodovi

Kugla

1

Mešić Kemal

18.48

15

800m

1

Tuka Amel

1:49.81

15

3000m SC

1

Zukić Rahima

11:08.59

15

3000m SC

2

Junuzović Osman

9:10.40

14

400m pr

3

Cvijetić Gorana

1:03.47

13

100m pr

4

Cvijetić Gorana

14.38

12

1500m

4

Babić Dušan

3:51.31

12

Disk

4

Konjić Emina

44.57

12

Disk

4

Mešić Kemal

51.90

12

Vis

4

Petrušić Mladena

1.73

12

Kladivo

4

Vukajlović Stefani

49.50

12

100m

5

Huseinbašić Sait

10.84

11

Kugla

5

Konjić Emina

12.35

11

Koplje

5

Mileusnić Dejan

63.43

11

4x400m

5

 

3:16.50

11

5000m

6

Junuzović Osman

15:27.45

10

Vis

6

Selimović Haris

2:00.10

 

4x400m

6

 

3:55.39

10

Dalj

7

Marković Tanja

5.90

9

800m

8

Gavranović Vladana

2:17.98

8

4x100 (M)

8

 

42.33

8

1500m

8

Gavranović Vladana

4:47.05

8

3000m

8

Stanišić Bojan

9:04.85

8

100m

9

Macanović Ivana

12.42

7

400m

9

Dragoljević Boris

49.60

7

4x100m (Ž)

9

 

49.19

7

110m pr

9

Kurtalić Mahir

15.06

7

200m

9

Macanović Ivana

25.41

7

5000m

9

Zukić Rahima

18:20.22

7

200m

10

Huseinbašić Sait

22.03

6

400mpr

11

Malkočević Rusmir

58.75

5

Dalj

11

Brkić Nikola

6.81

5

Koplje

11

Spaić Vanja

27.14

5

400m

15

Bilić Kanita

1:00.88

1

3000m

-

Zukić Rahima

DNF

0

Troskok

-

Kasumović Melika

NM

0

troskok

-

Hodžić Anes

NM

0

 

 
« Početak«12345678910»Kraj »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Linkovi











Sponzor



Powered by Joomla!. Designed by: salvatore ferragamo online documentation Valid XHTML and CSS.